Metodyka
Czym jest Aquabike i Hydrocyclig?
Aquabike – stacjonarny rower zanurzony w wodzie
Aquacycling (Hydrocycling) – odłam aqua aerobiku, zajęcia na których ćwiczy się na aquabike’u
Krótki opis w celu rozjaśnienia tematu i zachęcenia do tego typu aktywności fizycznej oraz zachęcenia do tego typu formy rehabilitacji np. po zabiegu endoprotezy stawu biodrowego.
HydroCycling (AquaCycling) – to forma zajęć o charakterze wytrzymałościowym realizowana w wodzie na specjalnych rowerach. Grupie ćwiczących towarzyszy dynamiczna muzyka, która wzmacnia motywację ćwiczących do treningu. HydroCycling jest oryginalną wszechstronną metodą treningu kolarskiego realizowanego w środowisku wodnym, poprawiającą kondycję fizyczną oraz wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej /od 600 do 1200 kcal na treningu/. Różne rodzaje zajęć dobierane odpowiednio do grupy wiekowej lub do odpowiedniej grupy dyspanseryjnej powodują, że zajęcia stają się dostępne dla wszystkich w zależności od potrzeb.
Zajęcia prowadzone są na specjalnie skonstruowanych rowerach stacjonarnych zanurzonych w wodzie. Pozwala to uczestnikom zajęć kontrolować poziom wysiłku, a jednocześnie odczuwać przyjemność i wzmacniać motywację do ćwiczeń w grupie. Poziom wysiłku może być kontrolowany za pomocą pulsometru, składającego się z nadajnika ( pas zakładany na klatkę piersiową) oraz odbiornika (zakładany na nadgarstek).
Stosowanie w trakcie zajęć różnorodnych jednostek treningowych, intensyfikowanie wysiłku poprzez zmianę oporu, brak elementu rywalizacji /jazda odbywa się w miejscu/, optymalne sterowanie treningiem według indywidualnego tętna, to podstawowe czynniki przyczyniające się do podtrzymywania zainteresowania ćwiczących tą formą aktywności fizycznej.
Ta forma ruchu, charakteryzująca się niewielkimi wymaganiami koordynacyjnymi i choreograficznymi, jest polecana dla wszystkich, szczególnie dla osób pragnących podnieść swój poziom sprawności fizycznej na wyższy poziom, a także dla osób po operacjach, otyłych, starszych, dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.
Z powodzeniem może być również wykorzystywana jako wspaniały trening kondycyjny sportowców we wszystkich dyscyplinach sportu, chcących poprawić wytrzymałość ogólną i specjalną, z także podnieść na wyższy poziom pojemność tlenową.
HydroCycling to również świetna forma ruchu dla osób mających kłopoty z kręgosłupem, układem sercowo-naczyniowym i oddechowym, a także cierpiących na osteoporozę. Kombinacja ćwiczeń wzmacniających układ mięśniowy oraz poprawiających krążenie połączona z masującym wpływem wody, to także wyjątkowo skuteczny sposób walki z cellulitem. Uczestnictwo w tego typu zajęciach wiąże się ponadto z wzmocnieniem mięśni, wysmukleniem ciała oraz poprawą samopoczucia.
Sprawą niezwykle istotną jest to, że podczas treningu w wodzie nie odczuwa się zmęczenia, mimo, iż mięśnie pracują bardzo intensywnie. Należy jednak pamiętać, ze w warunkach środowiska wodnego możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej intensywności ćwiczeń przy wartościach tętna wysiłkowego od 15 do 20% niższych niż w warunkach poza tym środowiskiem.
W praktyce wykorzystuje się różne rodzaje zajęć HydroCycling:
- Trening regeneracyjny: zajęcia ukierunkowane na usuwanie produktów przemiany materii, charakteryzujące się intensywnością małą i umiarkowaną /50-65% HR max/.
- Trening dla początkujących: zajęcia ukierunkowane na poprawę wytrzymałości ogólnej, trening ekstensywny o charakterze ciągłym /65-75% HR max/. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich o różnym poziomie zaawansowania.
- Trening Fatburning: zajęcia ukierunkowane na poprawę wytrzymałości, spalanie tkanki tłuszczowej oraz ekonomizację pracy serca, trening ekstensywno – intensywny o charakterze pracy ciągłej /65-85% HR max/.
- Trening dla zaawansowanych – poziom I: zajęcia ukierunkowane na poprawę sprawności wytrzymałościowej, o średniej i submaksymalnej intensywności /75-85% HR max/, dla osób średnio zaawansowanych, podczas których zwraca się uwagę na utrzymanie odpowiedniej intensywności i stosowane pozycje.
- Trening dla zaawansowanych – poziom II: zajęcia charakteryzujące się dużą i wysoką intensywnością /85-95 % tętna max/, utrzymywaną w różnych przedziałach czasowych, przypominającą jazdę w górach, a zastosowane obciążenia wywierają wpływ na poprawę wytrzymałości i siły.
Zajęcia mają także aspekt prozdrowotny, mogą pełnić istotną rolę w procesie rehabilitacji np. w profilaktyce wad kręgosłupa, jego dyskopatii oraz zwyrodnieniom. W stanach przed i po operacyjnych np.; endoproteza stawu biodrowego, rekonstrukcja więzadeł, przykurcz ścięgna Achillesa. Ważne jest to, że dzięki zanurzeniu w wodzie nasze ciało jest odciążone. Staje się to niezwykle istotne w chwili gdy lekaż zabronił nam nadmiernie obciążać stawy. Takie zalecenie automatycznie skreśla wiele dyscyplin sportu i rekreacji, gdyż ćwicząc na lądzie jesteśmy z góry skazania na działanie sił przyciągania ziemskiego oraz innch tak niekorzystnie wpływających w przypadku schorzeń gdzie nadmierne obciążenie będzie przeciwwskazaniem. Zbawienne działanie środowiska wodnego to nie tylko odciążenie, to również wpływ masujący wody, gdzie miliony cząsteczek otacza nasze ciało, delikatnie masując i pobudzając wszystkie receptory skóry, tym samym wymusza pracę mięśni odpowiedzialnych za napięcie i elastyczność skóry. Efekt masażu wody jest świetnym sprzymierzeńcem w walce z zaparciami i kłopotami z wypróżnieniem. Praca nogami jaka nam towarzyszy na rowerze oraz wzburzona woda wokół naszych powłok brzusznych pomaga w perystaltyce jelit, mówiąc obrazowo poprzez wymuszoną pracę jelit rozbijamy złogi kałowe. Faktem jest, że ćwiczenia w wodzie są przyjemne z tego względu, że w każdej chwili możemy się zanurzyć i ochłodzić całe ciało, tego nie ma w żadnej innej dyscyplinie. W ten sposób woda wpływa korzystnie na efekt zmęczenia w trakcie treningu jak i po treningu. Dodatkowym atutem ćwiczeń w wodzie jest to, że występuje wzmożona aktywność termoregulacji naszego organizmu przez co potrzebujemy więcej energii by ogrzać nasze ciało. Za tym zjawiskiem idą dodatkowo spalone kalorie które są potrzebne w procesie produkcji ciepła do ogrzania organizmu. W zajęciach mogą uczestniczyć kobiety w ciąży (za pisemną zgodą lekarza). Nieumiejętność pływania czy lęk przed wodą nie stanowi problemu, ponieważ aquacycling ma charakter zajęć adaptacyjnych względem środowiska wodnego.
Dlaczego aquacycling ?
- wpływa korzystnie na perystaltykę jelit oraz na dolegliwości związane z zaparciami i bólem żołądka
- woda wpływa odciążająco i stabilizująco, jest swego rodzaju „poduszką bezpieczeństwa” – w wodzie nie jesteśmy narażeni na urazy np. z powodu upadku. Ruch w wodzie jest bezpieczny dla naszych stawów i kości, w czasie jazdy na rowerze w wodzie działają inne siły niż podczas tradycyjnej jazdy rowerem, dlatego to nie to samo. Założenia i wzorzec ruchowy ten sam, jednak woda bardzo dużo zmienia.
- muzyka dobierana odpowiednio do charakteru ćwiczeń, może działać pobudzającą, uspokajająco, rozluźniająco, odprężająco, relaksacyjnie, korzystnie wpływać na stan samopoczucia
- dzięki właściwościom chłodzącym wody wysiłek podczas aquacycling jest w dużej mierze bardziej tolerowany – zmęczenie jest tu odczuwalnie nawet do 20% mniej niż podczas tradycyjnego wysiłku przy tym samym zakresie tętna. Dodatkowym atutem jest to, że w każdej chwili można ochłodzić całe ciało co jest bardzo przyjemne i komfortowe. Ryzyko upadku jest tu ograniczone do zera.
- podczas treningu z pulsometrem każdy indywidualnie może monitorować swój poziom wysiłku
- specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń dla seniorów charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami kondycyjnymi i choreograficznymi, szczególnie zalecane dla osób po operacjach
- poprzez odpowiedni układ ciała i zestaw ćwiczeń można repozycjonować jądro włókniste krążka międzykręgowego co ma kluczowe znaczenie w chorobach dyskopatycznych kręgosłupa oraz w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa
- poprzez odpowiedni trening można świetnie stymulować nasz układ sercowo – naczyniowy a dzięki właściwościom hydrodynamicznym wody skutecznie walczyć z żylakami kończyn dolnych
- dzięki świadomemu nadzorowi w osobie instruktora uczymy się poprawnego oddechu, świadomy oddech jest bardzo ważny przy wszelakiego typu aktywności fizycznej
- woda i jej właściwości dają nam świetny powód do tego, by mówić o skutecznej profilaktyce przeciw osteoporozie, a dla osób cierpiących na osteoporozę specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń i ruch okrężny w wodzie na pewno nie zaszkodzi
- kombinacja ćwiczeń wzmacniających układ mięśniowy, kostno – stawowy oraz poprawiających krążenie z masującym wpływem wody to świetny i skuteczny sposób walki z cellulitem
- dzięki udziałowi w tych zajęciach człowiek skutecznie wzmacnia mięśnie, wysmukla ciało i przede wszystkim poprawia samopoczucia
Korzyści treningu w wodzie:
- Zrzucenie wagi ciała – wysmuklenie sylwetki
- Masujący wpływ wody który ma wpływ m.in. na perystaltykę jelit
- Redukcja cellulitu
- Polepszenie oddychania – nauka poprawnego oddechu
- Polepszenie krążenia i pracy sercowo – naczyniowej
- Zapobieganie żylakom
- Profilaktyka w walce przeciw osteoporozie
- Skuteczna metoda w walce z dolegliwościami dyskopatycznymi i zwyrodnieniowymi całego kośćca
- Skutecznie wpływa na zmniejszenie obrzęków
- Przyjemny wysiłek
- Poprawa samopoczucia
- Ćwiczenia w wodzie nie powodują rozległych mikrouszkodzeń mięśnia kwasem mlekowym potocznie zwanych zakwasami